TuKoKe PALKINNOT 2020

SARJA I, esi- ja alkuopetus


Palkitaan       á 450 euroa

1328 Taipalsaaren kirkonkylän koulun esiopetusryhmä

1342 Leo ja Sampo Tilvis

SARJA II, 3.- 6. luokkalaiset ja 7.- 9. luokkalaiset


1. palkinto (3.-6.lk)             1000 euroa

         1314a Eetu Jylhä ja Viivi Magga

 1. palkinto (7.-9.lk)             1000 euroa  

         1253y Manu Kiiskilä

2. palkinto                          700 euroa

         1264y Elmo Lehtonen

3. palkinto (jaettu)             á 450 euroa

         1244a Eeli ja Eino Myllymäki

          1215y Juho Laine                           

Tunnustuspalkinnot           á 300 euroa  

         1213y Leo Alanko ja Joona Jäntti                        

          1219y Virva Paloviita                     

         1231y-s Annika Heinonen                                   

         1266y Alma Jankkila, Siiri Leskelä ja Eveliina Mattanen                                

         1282a Casper Kivioja                     

         1298y Richard Evomaa, Aleksandra Kantola ja Katerina Tserkassova                                 

         1315a Veera Mäkinen ja Vanessa Ojala                                   

         1322a Ilkka Känsäkangas, Osmo Myllymäki ja Kasperi Myllymäki                                                         

         1334y Elias Haavisto, Atte Kapanen ja Oliver Outila                                                        

         1340y Eetla Immonen, Emmi Tanskanen ja Hilla-Maria Veikkola                                                                  

         1347y Ellen Puotiniemi ja Helmi Utriainen                                                         

         1355a Matilda Aspfors ja Siiri Vetoniemi                                                          

         1356a Siiri Hämeenkorpi                                                          

         1357a Joanna Myllymäki ja Armi Saarnio                                                         

         1358a Tuomo Hollanti                                                

SARJA III, lukiolaiset ja ammattiin opiskelevat


1. palkinto, teoreettinen tutkielma         1400 euroa  

         1221 Valtteri Aurela                                                            

1. palkinto, soveltava tutkimus tai kehitystyö               1400 euroa  

         1235 Idikut Shähla                         

2. palkinto                          1000 euroa

         1369 Xuefei Wu                             

3. palkinto                          800 euroa

          1226 Valtteri Armanto, Vita Davydova, Ronja Eterma, Jonna Rönn ja Timofey Smelyakov

Tunnustuspalkinnot           á 400 euroa 

         1206 Abdul Labiba                         

         1223 Mubrra Ghumman                                                               

         1234 Hermanni Huhtamäki                                                       

         1239 Eero Jääskeläinen                                       

         1249 Daniel Arone ja Ada Kauniskangas                                  

         1258 Eszter Csimazia, Suvi Laitinen ja Oona Piekkala                                                             

         1263 Elaha Barai, Elsa Hartikainen ja Meri Lehto                                          

         1317 Ella Puustelli                                                  

         1318s Aaro Järvinen, Lassi Rainio, Valentin Rainio, Dariya Sivovolenko                                                    

         1329 Marina Rogulina                                                               

         1343 Arimo Gustafsson, Aapo Leppänen, Vilhelm Toivonen ja Niilo Viheriäranta                                     

         1350 Raili Heikkala ja Ellen Littow                      

         1354 Katriina Varonen                                        

         1365 Saveri Vydyula                      

         1377s Adam Yousfi                        

         1379 Katariina Katajisto                                                                        

STEK Sähkökisa

1277 Vesisähköpumppu     750 euroa    

         Adam Yousfi                                   

1231 Liike-energialaturi     500 euroa    

         Annika Heinonen,                                

1318 Snakebot                   500 euroa    

         Aaro Järvinen, Lassi Rainio, Valentin Rainio ja

         Dariya Sivovolenko                                       

ERIKOISPALKINNOT


asiantuntevasta ja vakuuttavasta esittämisestä ja kysymyksiin vastaamisesta (tuotepalkinto)

Mubrra Ghumman 


Työlle, jossa on etsitty uudenlaista ratkaisua tosimaailman ongelmaan (60 euron lahjakortti)

Hermanni Huhtamäki


tunnustuksena innostuneesta otteesta tutkimuksen tekemisessä (tuotepalkinnot)

Ilkka Känsäkangas, Osmo Myllymäki, Kasperi Myllymäki

Kaikki finaaliin päässeet työt ovat korkeatasoisia ja Keksintösäätiö onnittelee kaikkia sinne asti päässeitä. Kilpailutöissä on paljon sellaisia, joissa on käytetty mielenkiintoisia tekniikoita asioiden tutkimiseen ja vertaamiseen.                                               

Keksintösäätiö jakaa 100 euron stipendit 10:lle sellaiselle kilpailutyölle, joissa on esitelty jokin uusi tekninen ratkaisu, kuten konkreettinen laite, ohjelma, tai muu sellainen.

Sarja II:   

1315 Slime, Veera Mäkinen ja Vanessa Ojala                               

1253 Deep Neural Network for Personalized Optimal Blood Pressure, Manu Kiiskilä                                 

1231 Liike-energialaturi, Annika Heinonen

1334 Vesilaskin, Elias Haavisto, Atte Kapanen, Oliver Outila

Sarja III:

1226 Musta surma - pakopeli virtuaalitodellisuudessa, Valtteri Armanto, Vita Davydova, Ronja Eterma, Jonna Rönn, Timofey Smelyakov                   

1234 Eliöartikkeleita Wikipediaan luova tietokoneohjelma, Hermanni Huhtamäki                                          

1318 Snakebot, Aaro Järvinen, Lassi Rainio, Valentin  Rainio, Dariya Sivovolenko                                       

1329 Lääkeinhalaattorien virheellinen käyttö ja sen ehkäisemiseen suunniteltu tietokonesovellus, Marina Rogulina                                           

1343 Reinventing the drone, Arimo Gustafsson, Aapo Leppänen, Vilhelm Toivonen, Niilo Viheriäranta                         

1377 Vesisähköpumppu, vesivoiman uudistaja, Adam Yousfi


TEK, erikoispalkinnot              á 150 euroa

Sarja I, paras esitysmateriaali: 1328 Miten saa vahvat luut ja muita ihmistutkimuksia

Sarja II, paras esitysmateriaali: 1347 Mikä kengistä on lämpimin?

Sarja III, paras esitysmateriaali: 1377 Vesisähköpumppu


TEK, erikoispalkinnot              á 100 euroa

Erinomainen projektin sisällön visualisointi: 1213 Metsien vaikutus ihmiseen

Tieteellistä menetelmää hyödynnetty kiitettävällä tavalla: 1354 Determination of the Iodine Numbers of Fats Found in Potato and Lentil Chips

Työlle, jossa korostuu luovuus/omaperäisyys: 1318 Snakebot

Paras suullinen esitys: 1258 Hopeaveden vaikutus solutasolla

Innostunein tutkija: 1358 Tulivuorten maailma

Työlle, jossa on käytännöllisin idea: 1356 Muovi - luonnon vihollinen

Tieteen kannattaja -stipendi 

Yksityishenkilön lahjoittama 100 euron stipendi erityistä innovatiivisuutta ilmentävälle työlle

          Raili Heikkala ja Ellen Littow                                         

           1350 Ihmisen vaikutus susien käyttäytymiseen Oulun seudulla                                         



100 euron stipendi kilpailutyön teknologisen kekseliäisyyden ansioista 

Arimo Gustafsson, Aapo Leppänen, Vilhelm Toivonen, Niilo Viheriäranta                         

1343 Reinventing the drone  

OHJAAJAPALKINTO

Museokortti sarjansa parhaan historia- ja yhteiskunta-aiheita käsittelevän työn ohjaajalle

    Hannu Polojärvi 

    Sari Halavaara

Lämpimät onnittelut kaikille palkituille!